Novo množično vrednotenje nepremičnin
Vlada je sprejela nov predlog Zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin in ga poslala v nadaljnji zakonodajni postopek. Nov zakon naj bi bil sprejet do konca tega leta. Obvestila o novih vrednostih lahko lastniki nepremičnin pričakujejo decembra 2018.
Vlada je sprejela nov Predlog Zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin, ki naj bi odpravil pomanjkljivosti prejšnjega zakona. Posodobil naj bi tudi sistem vrednotenja in zagotovil večjo pravno varnost lastnikov nepremičnin. Če bo predlagani zakon sprejet do konca tega leta, bo Geodetska uprava RS (GURS) prihodnje leto izvedla novo generalno vrednotenje nepremičnin. Obvestila o novih vrednostih nepremičnin lahko lastniki pričakujejo decembra 2018.
Kaj prinaša nov predlog Zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin?
Nov zakon ureja in opredeljuje temeljne pojme in merila ter kriterije množičnega vrednotenja. Ti so bili do sedaj opredeljeni v podzakonskih predpisih. Po novem bo lastniku nepremičnine omogočeno, da sodeluje pri določanju vrednosti. Najprej pri določanju modela vrednotenja ter nato tudi v fazi pripisa vrednosti nepremičnini. Lastnik bo lahko ugovarjal vrednosti nepremičnine na dva načina:
- v postopku spreminjanja podatkov o nepremičnini (enako kot do sedaj) in
- v postopku ugotavljanja posebnih okoliščin, v okviru katerega bo navedel razloge, zaradi katerih meni, da je vrednost njegove nepremičnine v primerjavi z drugimi primerljivi nepremičninami drugačna.
Lastniki naj že zdaj preverijo podatke v javnih evidencah
Množično vrednotenje je za razliko kot individualnega ocenjevanja vrednosti nepremičnin (kjer ocenjevalec oceni vrednost glede na podrobne podatke o ocenjevani nepremičnini in podatke o nekaj primerljivih nepremičninah na trgu) vezano na podatke, ki so navedeni v uradnih evidencah. Zato je izredno pomembno, da so v evidencah takšni podatki, ki ustrezajo dejanskemu stanju. Na Ministrstvu za finance svetujejo lastnikom nepremičnin, da še pred uveljavitvijo novega zakona preverijo podatke.
Novega davka na nepremičnine še ne bo
Na Ministrstvu za finance so izpostavili, da se posplošena vrednost nepremičnin uporablja za različne namene, ne samo za davčne. Tako se med drugim uporablja za določanje pravic posameznikov iz javnih sredstev (socialni transferji), v sodnih postopkih, vse bolj pa se širi uporaba v poslovnem svetu in privatne namene. Sprejetje novega davka na nepremičnine v mandatu te vlade še ne bo, ocenjuje se, da bo ta zakon sprejet v letu 2019.
24. julij 2017 (Vir: Ministrstvo za finance)